PATİKANIN DETAYLARI

1- Başlangıç (rakım: 40m) : Patika ve işaretler mobil telefon vericisinin sağ tarafından başlıyor. Bu bölümü zorca ve çok eğimli olup çok sayıda kıvrım yapıyor, çalılık görünümündeki meşelerin ve zeytinlerin arasından geçiyor. Kestirme yapmaya çalışma veya tamamen yanlış yerlere yönlendirebilecek diğer patikalara sapma hatasını yapmayın. İleride eğimli bir kaya yüzeyini geçmeniz gerekiyor. İşaretli rota en güvenlisi olup başka yollardan geçmekten sakının. Burada, ihtiyaç hissederseniz destek almak için kayalara tutunabilirsiniz.  Ardından eğim azalarak bir süre düz gidecek ve Kızılçamların arasından geçen kısa eğimin sonunda bir sapağa ulaşacaksınız.  Toplam yol: 1.9km (40dk).
2- Sapak (rakım: 330m) :
Böylece Ovacık‘tan (sol tarafta 3km uzaklıkta) Kirme’ye giden ve önceki bölüme göre daha iyi durumda ve yürünmesi daha kolay olan tarihi yola ulaşmış oluyorsunuz. Buradan sağa dönün. İleride, yamaçparaşütü kalkış alanına giden başka bir sapakla karşılaşılır. Buradan sola dönerek ılımlı bir eğimle devam eden patikadan ilerleyin. Yine bir yamaçparaşütü alanından, bir boğazdan ve iki sarnıcın yanından geçip üçüncüsünün yanına geleceksiniz. Toplam yol: 4 km (1sa. 20dk).
3- Sarnıç (rakım: 610m) :
Gölge veren bir Kermes meşesinin yanındaki sarnıcın yanında patika sert bir sola dönüş yapıyor. İlerideki sapaktan sağa dönün. Ilımlı eğimle devam eden patikanın sonunda bir düzlüğe ulaşacaksınız. Toplam yol: 4.7km (1sa. 45dk).
4- Düzlük (rakım: 730m) :
Bu noktadan itibaren lagün, yarımada ve adaların görüntüsü size eşlik etmeyi bırakacaktır. Manzara birden değişerek tarlalar, taştan duvarlar ve Babadağ’ın sırt hattı dikkati çekecektir. İleride patikanın toprak yola dönüştüğü bir sapak karşınıza çıkacak ve buradan düz devam etmeniz gerekecek. Sağa devam eden yol ise Kıdrak vadisinin gözler önüne seren uçurumun yanındaki bir yamaçparaşütü alanına gider. Bölümün sonuna doğru arazinin gereği 40m irtifa kaybedilir. Kozağacı köyüne gelmeden önce karşıda Babadağ’ın kayalık güneybatı yüzünü boğazı izleyebilirsiniz. Toplam yol: 6.5km (2sa. 15dk).
5- Kozağacı (rakım: 750m) :
Çok küçük bir köy olan Kozağacı başka birçok ilginç rotanın başlangıç noktası için uygun olabilir. Buradaki sapağın yanında, suyu temiz ve yılın her zamanı akan bir çeşme göze çarpar. Güzergah üzerinde başka su kaynağı yok. Burası kritik bir nokta. Patikanın Babadağ’a çıkan kısmı zorlaşacağından dolayı eğer kendinizi aşırı yorgun ve güçsüz hissediyorsanız devam etmeyip yerine biraz dinlenip etrafta gezinti yapmanız ve sonra geri dönmeniz tavsiye edilir. Ölüdeniz’e dönüş için araç yolu (15 km) da bir seçenek oluşturuyor. Rotaya devam etmek için soldaki patikaya sapın. Güzergah üzerinde çok sayıda başka sapaklar bulunduğundan dolayı işaretli patikaya sadık kalmak gerekli. Az ötede yol, kış aylarında akan bir dereye paralel gider. Dereyi iki defa karşıya geçtikten sonra kızıl renkli ve erozyonlu bir araziden yürümeye devam edin. Negatif eğimli bir kayanın yanına gelince sola dönün. Artık patika küçük bir tepeyle Babadağ’ın sırt hattı arasında kalan gediğe yönlenmiş olacaktır. Bu gediğe gelmeden önce tek başına duran bir kızılçamın yakınındaki bir sapağa ulaşacaksınız. Toplam yol: 8.3km (3sa).
6-Sapak (rakım:1040m) :
Sapaktan sağa dönün. Buradan sonra patikanın zemini kötüleşiyor ve eğim artıyor. Bazı yerlerde yolun iki tarafındaki çalılık ağaçlar, yerdeki taşlar ve çarşak ilerlemeyi güçleştiriyor. Bu yerlere ve ayrıca çalılıkların arasında kaybolan diğer yollara sapmamaya dikkat etmek gerekli. Bu bölüm yorucu ve oldukça tekdüze olabilir, fakat arada bir lagünün ve sırt hattının ortaya çıktığı noktalar insanı ferahlatmaya yardımcı oluyor. Sonra ansızın sedir çizgisine ulaşılır. Toplam yol: 9.8km (4sa).
7-Sedir Zonu (rakım: 1450m) :
Bu rakımdan itibaren sedir ve bu rakımlarda yetişebilen diğer ağaçlardan oluşan muhteşem bir ormanın içine adım atacaksınız. Yine buradan yukarıda kış aylarında kar eksik olmaz. Toprak yapısından dolayı patika daha az belirgindir. Tüm rota içinde en fazla eğime burada ulaşılır. Bölümün sonuna doğru kayalara tutunma ihtiyacı hissettirebilecek birkaç nokta geçildikten sonra eğim birden azalır. Toplam yol: 10.5km (4sa. 30dk).
8- Sırt Hattı (rakım: 1630m) :
Şimdi Babadağ’ın sırt hattı üzerindesiniz. Yol belirgin ve düzgün hale gelir. Buradaki küçük yükseltinin arka tarafında bir uçurum bulunur. Kolayca aşılabilen üç kayalık kesimle ayrılan iki düzlük yer geçilir. Patika sola döndükten sonra ünlü yamaçparaşütü alanına ulaşır. Toplam yol: 11.2km (4sa. 45dk).
9-Yamaçparaşütü Alanı (rakım: 1720m) :
Burası Babadağ’ın en geniş ve uzun kalkış alanı olup güneybatı yönüne bakar. Patika, Ölüdeniz’e dönüş için alternatif oluşturan araç yoluyla(18km) birleşir. Rotanın kalan kısmı sırt hattının kuzeydoğu tarafında kalan normal eğimli yoldan yapılacak kolayca bir yürüyüşten ibarettir. Bu bölüm Fethiye’yi, Ovacık köyünü, hemen aşağıdaki küçük ovayı, ovanın karşısındaki Mendos Dağını, doğu ufkundaki Akdağ’ı (3015m) ve eteklerindeki Saklıkent Kanyonunu ve kuzey ufkundaki Çaldağ’ı (2184m) görebilmenize imkan verir. Yol üzerideki iki açıklık öteki tarafın görülmesine izin verir. Son kısmında yol sağa sert bir dönüş yaparak zirveye varır. Toplam yol: 13km (5sa. 30dk).
10-Zirve (rakım: 1969m) :
Artık büyük tırmanışın sonuna geldiniz. Zirvede bir yangın gözetleme istasyonu ile kuzeye bakanı bu binanın yanında, güneye bakanı 200m doğusunda iki yamaçparaşütü alanı bulunur. İstasyon yalnızca yolun araç ulaşımına açık olabildiği yaz sezonunda faaliyet gösterir. Kışın ana binanın yanındaki kulübenin kapısı açık olabiliyor. Ekipmanı uygun olanlar burada geceleyebilir. Bulunduğunuz aya, hava durumuna ve günün saatine bağlı olarak buraya ya da bir önceki noktaya yamaçparaşütü yolcularını getiren kamyonetler dönüş için bir alternatiftir. Rica edilirse şoförler sizi gönüllü olarak Ölüdeniz’e götürecektir. Yürüyerek geri dönmek istiyorsanız geldiğiniz yolu izleyebilirsiniz; ancak diğer yoldan (20km) benzer bir sürede Ölüdeniz’e dönülebilirken hem de farklı yerler görülmüş olunur. Kış şartlarında motorlu taşıtlarla ulaşılabilen en yakın nokta genellikle kuzeydoğudaki 1250m rakımlı düzlükteki sapaktır. İnişte buradan sola dönmek gereklidir (öteki yol Mendos dağı yakınlarına gider). Bu yol üzerindeki tek içilebilir su kaynağı sapağı geçtikten 500m sonra sol tarafta olup çeşmeye ulaşmak için su deposundan 100m kadar yukarıya çıkmak gerekiyor. Bundan sonrası için en geniş yolu takip etmek yeterli olacaktır.

 

 

 BÜYÜTMEK İÇİN HARİTANIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ
indirme işlemi dosya büyüklüğünden dolayı zaman alabilirÖNCEKİÜSTSONRAKİ